Žilinská univerzita v Žiline

Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov

Katedra cestnej a mestskej dopravy

Závery zo 6. medzinárodnej vedeckej konferecie

V dňoch 19.4. -20.4.2012  sa uskutočnila v poradí už 6. medzinárodná vedecká konferencia, ktorá bola organizovaná Katedrou cestnej a mestskej dopravy, Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline.

Na  konferencii  spolupracovali  Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Združenie cestných dopravcov SR- ČESMAD Slovakia, Zväz logistiky a zasielateľstva SR,  Zväz autobusovej dopravy, GEFCO Slovakia a prvykrát aj Združenie prevádzkovateľov hromadnej dopravy osôb v mestských aglomeráciách SR.

Konferencie sa zúčastnilo viac ako 80 odborníkov zo Slovenska, Poľska a Česka.

Na úvod konferencie vystúpil Ing. Jozef Tisovský, PhD. z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR  a prednáškou zameranou na novú právnu úprava podnikania v pravidelnej autobusovej doprave v Slovenskej republike po prijatí nového zákona č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave a začatí platností nových nariadení EÚ. Je potrebné upozorniť na niektoré nové ustanovenia, ktoré sa týkajú odbornej spôsobilosti prevádzkovateľa a vedúceho dopravy, miesta usadenia dopravného podniku, bezúhonnosti a vytvárania registra dopravcov. Zmeny nastávajú aj povoľovacom konaní, platností licencií spoločenstva a podnikania v taxislužbe.

Dopravnú politika EU a alternatívne riešenia nákladnej cestnej dopravy pre logistiku predstavil prof. Ing Václav Cempírek, PhD. z Dopravnej fakulty Univerzity Pardubice. Prednáška bola veľmi zaujímavým pohľadom na dopravnú politiku aj z hľadiska skúsenosti prof. Cempírka ako významného odborníka na dopravu a logistiku a tiež poslanca Českej národnej rady.

Analýzou  nákladov na opravu vozidla v dopravnej spoločnosti sa vo svojom príspevku zaoberal Doc. Paweł Droździel z Technickej univerzity  v Lubline.

Riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia policajného zboru SR Ing. Milan Hamar vo svojom príspevku analyzoval dopravnú nehodovosť v SR a predstavil komplexný návrh nových opatrení na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky.

Aktivity spoločnosti GEFCO Slovakia na Slovensku na prípadových štúdiách predstavil Ing. Daniel Sedlár. Je potrebné oceniť túto spoločnosť, ktorá aktívne podporuje vzdelávanie v doprave a logistike na Žilinskej univerzite, čo je jeden z nástrojov ako zvýšiť kvalitu vzdelávania.

V rámci tohto plenárneho  rokovania konferencie vystúpil Ing. Pavol Jančovič prezident ČESMAD Slovakia, ktorý poukázal sa súčasnú neľahkú situáciu cestných dopravcov súvisiacu s rastom cien motorovej nafty, zákazmi jázd na vybraných úsekoch ciest II. a III. triedy a neochotou zjednotiť sadzby dane z motorových vozidiel a výrazne znížiť sadzby za ekologické vozidlá.

Konferencia bola rozdelená do dvoch odborných sekcií Hromadná osobná doprava a dopravné plánovanie a Nákladná doprava, kde odznelo ďalších 42 príspevkov. Celý rad príspevkov mal aj výstupy pre prax a preto konferencia bola podporená v rámci projektu ITMS  26110230004 „Systematizácia transferu pokrokových technológií a poznatkov medzi priemyselnou sférou a univerzitným prostredím“ riešeným na Žilinskej univerzite Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ.

Konferencie sa zúčastnili okrem zástupcov viacerých univerzít aj manažéri a odborní pracovníci  z  Ministerstva dopravy, odborov dopravy samosprávnych krajov, autobusových spoločností, podnikov mestskej hromadnej dopravy, logistických a zasielateľských spoločností, poskytovateľov informačných technológií a združení dopravcov zo Slovenska, ale aj Českej republiky. Z príspevkov  konferencie bol vydaný elektronicky aj tlačený zborník, ktorý je hodnotným výstupom tohto odborného podujatia, ktoré podľa účastníkov konferencie malo veľmi dobrú odbornú aj spoločenskú úroveň.

Organizátor konferencie by sa chcel poďakovať aj mediálnym partnerom konferencie za propagáciu tohto významného odborného podujatia medzi, ktorých už tradične patrí TRANSPORT  a LOGISTIKA.

FOTO 1                                        FOTO 2                                        FOTO 3

Podpora:

Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ
Systematizácia transferu pokrokových technológií a poznatkov medzi priemyselnou sférou a univerzitným prostredím.
ITMS  26110230004

Spolupráca:

GEFCO - Logistics for manufacturers

nové logo TRANSPORT

Úvodná stránka

Programový výbor

Organizačný výbor

Cieľ konferencie

Rámcový program

Organizačné  pokyny

Prihláška

História konferencie

Pozvánka na stiahnutie

Možnosti ubytovania

Organizátori zabezpečia prepravu účastníkov medzinárodnej konferencie z jednotlivých možností ubytovania do miesta konania konferencie v rámci účastníckeho poplatku konferencie.

Prihláška: